mar

7

Styl Shabby Chic

Jednym z bardziej kobiecych stylów w dekorowaniu wnętrz jest styl Shabby Chic (czyt. „szabi szik”; z ang. „shabby” – zniszczony, obdarty, stary, podniszczony, „chic” – szyk, w wolnym tłumaczeniu: wytarty, stary szyk). Termin ten stworzyła i rozpowszechniła Rachel Ashwell, opisując go szerzej w swojej książce pod tytułem „Shabby Chic”.

Styl prezentowany przez Ashwell opiera się na dekorowaniu wnętrza mieszkania czy domu za pomocą starych, naznaczonych zębem czasu przedmiotów. Mocno zniszczone meble zestawia się z nowymi, eksponując na pierwszym planie te starsze. Im bardziej dany przedmiot jest podniszczony, tym lepiej. Najlepszym wyborem jest zakup autentycznie starych mebli czy też innego rodzaju przedmiotów. Jeśli nie znajdziemy prawdziwych antyków, sami możemy je sztucznie postarzyć. Dopuszczalne jest robienie tzw. przecierek, obdarć, spękań, niedomalowań czy nakładanie wielu warstw farby.

Styl dekoracji wnętrz – Shabby Chic wykształcił się w latach 80. XX wieku w Wielkiej Brytanii. Był to styl bardzo elegancki, stojący nieco w opozycji do słodkiego i popularnego wówczas stylu POP Victoriańskiego. Meble i wyposażenie wnętrz wybierano ze względu na swój wiek i mocne oznaki zużycia, zestawiając je z nowymi przedmiotami, które były celowo postarzane. Dekadę później Shabby Chic opanował całe Stany Zjednoczone, uaktywniając się szczególnie na zachodnim wybrzeżu USA (Los Angeles, San Francisco).

Pod terminem Shabby Chic kryje się również specjalna technika malowania przedmiotów kilkoma warstwami farby tak, by spodnie warstwy były widoczne, wyglądając niczym stara, prześwitująca, łuszcząca się powierzchnia.

Kolorystyka stylu Shabby Chic obejmuje barwy jasne, rozbielone. Najczęściej używa się pastelowych kolorów, pożółconych odcieni, złamanych beżem bieli oraz szarości, mocno rozbielonych zieleni, wypłowiałych czerni i brązów, wyblakłych różów oraz błękitów. W USA do dekoracji wnętrz w stylu Shabby Chic najczęściej wybiera się koloru jasnoróżowego, dzięki któremu dane pomieszczenia staje się bardziej kobiece, a czasem nawet – cukierkowe.

Dopełnieniem aranżacji Shabby Chic są motywy różane, hafty, stare koronki i ornamenty pojawiające się na wszelkiego rodzaju tkaninach, w tym na pościeli czy obrusach. Całość ma tworzyć przytulny, ciepły, nieco sielankowy wystrój, czasem zakrawający o styl wiejski, nastrój wiejskiej posiadłości (cottage style).

Styl shabby chic to styl wyjątkowo kobiecy, delikatny, pełen romantycznych ozdób. Inspiracją do jego powstania była śródziemnomorska kultura rodem z Grecji, Toskanii i Prowansji, gdzie w wystroju domostw dominowały wysłużone antyki współistniejące z romantycznymi dodatkami, współczesnymi meblami i sprzętami ze starych, wiejskich chałup. Wybierając ten styl, uzyskamy ciepłe, pełne uroku, sprzyjające odpoczynkowi wnętrze i w dodatku- bardzo na czasie.

Jeżeli szukasz mieszkania lub domu w wyrafinowanym stylu to sprawdź koniecznie mieszkania opole oraz mieszkania Pruszków.


Zostaw komentarz