lut

28

Styl rustykalny

Rustykalizm stanowi jeden z najpopularniejszych obecnie stylów aranżacji wnętrz. Można w nim rozróżnić wiele odmian, ogólnie dzieli się go na typowo wiejski i dworkowy. Nawiązuje on do pierwszych, prostych chat wiejskich, gdzie całość była wykonana tylko z naturalnych materiałów. Czym cechują się wnętrza domów stylizowanych na folklor?

Ważnymi elementami w stylu rustykalnym są m.in. drewno, kominek bądź piec kaflowy i ściany w jasnych, naturalnych barwach. Jest to styl odpowiedni przede wszystkim do aranżacji domków jednorodzinnych, ponieważ dają one więcej możliwości, np. zastosowania naturalnych materiałów w postaci kamienia czy drewna. Najważniejsze w stylu rustykalnym są właśnie naturalne materiały (kamienie, skóra, zamsz, cyna, metal, patynowaną stal.). Nawet takie drobiazgi jak doniczki, lepiej żeby były ceramiczne lub gliniane, zaś lustra niech mają ciężkie, drewniane ramy.

Kolory

Styl rustykalny dyktowany jest przez naturę, dlatego też kolorystyka wnętrza domów powinna wypływać prosto z niej. Szczególnie poleca się: barwy gliny i węgla, biel, rozmyte zielenie, delikatne błękity, beże, delikatne pastele. Jeśli jesteśmy właścicielami domu z czerwonej cegły, to nie zakrywajmy jej, lecz połączmy np. z bielą czy ultramaryną.

TkaninyStyl rustykalny

Styl rustykalny czerpiący z folkloru chętnie sięga po motywy wycinanek kurpiowskich czy wzorów łużyckich bądź kaszubskich. Dominującymi tkaninami są: wełna, len i bawełna. Aranżacje wnętrz w stylu wiejskim skupiają się dziś na takich wzorach jak: paski, kratka i elementy roślinne.

Meble

Łóżko w sypialni musi być drewniane i masywne, podobnie jak reszta mebli, wykończonych ługiem, przecierką, bejcą lub woskiem. Jeżeli zdecydujemy się na barwienie mebli, postawmy na same naturalne kolory i nie zamalowujmy struktury drewna. Meble mogą być zdobione detalami wykonanymi z żelaza czy też mosiądzu. Sprzęt kuchenny powinien być stylizowany na urządzenia z poprzednich epok. Warto zakupić gliniane naczynia i okap kuchenny przypominający piec chlebowy. W kuchniach stylizowanych na rustykalne często spotyka się także mocowanie drzwiczek szafek do murków z cegieł lub wstawianie gotowych szafek pomiędzy cegły. Poszukując mebli do naszego domu w stylu rustykalnym, warto wybrać się na targ staroci.

Dodatki

Ozdobą wnętrza w stylu rustykalnym mogą być np. rękodzieła rzemiosła ludowego, np. ręcznie wykonane serwety, makatki, figurki, gliniane dzbany czy wiklinowe krzesła. W kuchni nie powinno zabraknąć suszonych ziół, warkoczy z czosnku lub papryczek oraz kwiatów.

Podłoga

Musi być ona naturalna, najlepiej drewniana z widocznymi sękami (drewno olejowe albo woskowane). W kuchni oprócz drewna można zastosować także płytki ceramiczne w kolorze ceglanym bądź złoto-brązowym. Stropy także powinny mieć drewniane konstrukcje, podobnie jak drzwi.

Styl rustykalny to imitacja przeszłości. Wnętrza stylizowane na wiejskie powinny wywoływać wrażenie epokowych, nawiązujących do ciągłości tradycji. Klimat takiego domu oparty jest na spokoju, sielskości, naturze, przytulności i ponadczasowości.

Jeżeli szukasz mieszkania lub domu w wyrafinowanym stylu to sprawdź koniecznie wynajem mieszkania Opole oraz Mieszkania na sprzedaż Bielsko Biała.


Zostaw komentarz