lut

28

Styl kolonialny

Pragnąc odrobiny egzotyki we wnętrzu domu, można pokusić się o aranżacje w stylu kolonialnym, który bardzo dobrze łączy się z nowoczesnym. Jest on także uosobieniem harmonii oraz prostoty.

Styl kolonialny powstał w momencie pojawiania się coraz większej liczby kolonii, przede wszystkim brytyjskich, w XVIII i XIX wieku na terenach Indii, Tajlandii, Afryki, Birmy, itd. Przenoszono wtedy ówczesne style europejskie do tropików. Kolonizatorzy przewozili meble oraz inne wyposażenie do krajów o cieplejszym klimacie. Niestety okazało się, iż europejskie materiały, głównie drewno, źle znoszą wysokie temperatury. Zaczęto więc wytwarzać meble oraz inne sprzęty z drewna egzotycznego (bambus, mahoń, palisander, merbau, rattan, venge, mango, akacja azjatycka, drzewo różane). W ten sposób narodził się eklektyczny styl kolonialny, oparty o europejskie trendy i lokalne, egzotyczne materiałach oraz rozwiązania.

Kolorystyka

Obowiązującymi kolorami w stylu kolonialnym są stonowane kolory ziemi: brązy, zielenie, beże i wanilia. Meble mają zazwyczaj głębokie, ciemne odcienie. Kolonialna paleta barw oddaje tropikalną bujność natury. Jeśli zdecydujemy się na jasne ściany, pamiętajmy, że podłoga musi być wówczas ciemna, w przeciwnym razie uzyskamy niedobry efekt „lewitowania mebli”. Meble w stylu kolonialnym najlepiej prezentują się na tle ścian w kolorze purpury, yellow bahama, ciemnej zieleni czy pomarańczy.

Meble

Najbardziej charakterystyczne dla stylu kolonialnego są meble biurowe, cechujące się masywnością i trwałością, takie jak: ozdobne biurka, sekretarzyki, biblioteczki, bieliźniarki, itp. Styl kolonialnyPoczątkowo wytwarzano je ręcznie i z dużą dbałością o szczegóły, zdobienia. Najczęściej posiadały głębokie, ciemne kolory, które narzucało wykorzystywane do tworzenia ich egzotyczne drewno. Obecnie tego typu meble są woskowane i polerowane ręcznie. Przy ich produkcji często wykorzystuje się rozmaite techniki imitujące „ząb czasu”. Meble kolonialne są wygodne, eleganckie i nie wymagają specjalnego czyszczenia. Wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć je niewielką ilością wosku bądź mleczka.

Dodatki

Doskonałym dopełnieniem aranżacji wnętrz w stylu kolonialnym są: maty bambusowe, drewniane figurki, dekoracyjne abażury czy geometryczne wazony wypełnione kwiatami. Kolonialną stylistykę idealnie uzupełniają również zwierzęce wzory, realistyczne nadruki botaniczne, indyjskie tkaniny sari, ciężkie drewniane świeczniki, skórzane skrzynie podróżne, dywany sizalowe i z trzciny oraz egzotyczne rośliny (orchidee, palmy czy paprocie).

Eklektyczny styl kolonialny to mieszanka brytyjskiego designu, miejscowych gatunków drewna oraz dalekowschodniej oryginalnej ornamentyki. Kolonializm wykorzystywany do aranżacji wnętrz znany jest głównie z meblarstwa. To masywne i proste meble wykonywane z egzotycznego drewna o ciemnej barwie (np. venge, mahoń, rattan, palisander, teak) stanowią istotę tego stylu. Najlepiej prezentują się one w dużych pomieszczeniach.

Styl kolonialny to przede wszystkim praktyczność, wygoda i etniczna aura. Jest on elastyczny i nie poddaje się upływowi czasu. Można go łączyć z meblami stylizowanymi, klasycznymi oraz nowoczesnymi o wysokiej jakości i minimalistycznej formie.

Jeżeli szukasz mieszkania lub domu w wyrafinowanym stylu to sprawdź koniecznie mieszkania pruszcz gdański oraz mieszkania Bielsko-Biała.


Zostaw komentarz