lut

28

Styl biedermeier

Jeśli jesteś urodzonym mieszczuchem i lubisz połączenie wygody, elegancji oraz funkcjonalności, to powinieneś postawić na aranżację wnętrza w stylu biedermeier.

Biedermeier jako styl zarówno w aranżacji wnętrz, jak i w malarstwie pojawił się w XIX wieku w Niemczech oraz Austrii. Stanowił połączenie surowości i zarazem delikatnego powiewu romantyzmu. Ascetyzm tego stylu wyrażał się przede wszystkim w trwałości, zwięzłości formy, funkcjonalności i zastosowaniu naturalnych materiałów do wyrobu przedmiotów pod nazwą biedermeier. Jego delikatność natomiast wynikała z miękkości linii, doskonałości proporcji oraz jasnych kolorów. Styl biedermeier wyraża czystość, wygodę, komfort psychiczny i idealizm zamknięty w spokojnym życiu zwykłego człowieka. Jak sama jego nazwa wskazuje jest prosty i przytulny.

Kolorystyka

Biedermeier to jasne, rozmyte, opalizujące i pastelowe kolory. We wnętrzach domów w stylu biedermeier dobrze sprawdza się połączenie białego, szarego, srebrnego i fioletowego czy wszystkich pastelowych i ciepłych odcieni. Równie dobrze komponują się brązy ożywione akcentami jaskrawych, często kontrastowo zestawionych ze sobą barw.

Meble

Stosunkowo niewielkie meble biedermeier powinny być wykonane z naturalnych materiałów, np. drewna (buk, jesion, klon, brzoza, orzech czy mahoń) czy skóry i mieć solidną konstrukcję. Drewno ma być fornirowane, a także zabezpieczane politurą, podkreślającą naturalny rysunek słojów. biedermeierDominującymi cechami mebli w stylu biedermeier są funkcjonalność i prostota, daleko uciekająca od ekstrawaganckiej formy. Największy nacisk kładzie się na użyteczność, symetryczność, trwałość i wygodę projektowanych przedmiotów. Pozbawia się ich dekoracji, które zastępuje naturalnymi i płynnymi liniami czy łukami. Jedyna dekoracja mebli to rzeźbione nogi, najczęściej stołowe. Ikoną stylu biedermeier są stoły o zaokrąglonych kształtach, które opierają się na jednej nodze w kształcie liry. Popularne są także:

  • tapicerowane kanapy i fotele,
  • okrągłe czy owalne stoliki okolicznościowe (np. do gry w szachy),
  • wysokie komody,
  • szafy biblioteczne,
  • sekretarzyki,
  • dwudrzwiowe szafy,
  • szezlongi i oszklone serwantki na bibeloty.

Dodatki

Dopełnieniem mebli w stylu biedermeier są wszelkiego rodzaju bibeloty, świeże kwiaty w wazonie, pamiątki, dekoracyjna ceramika (zwłaszcza porcelanowa), szkło, stare zegary, koronkowe serwetki oraz hafty. Na tapetach, poduszkach, narzutach, dywanach czy obrusach powinien dominować motyw roślinny, najlepiej kwiatowy.

Biedermeier to jasne, pogodne barwy, zarówno w doborze gatunków drewna, jak i ozdób. Przedmiotów tych nie zdobi się zbyt obficie, zaś całość podporządkowuje użytkowości sprzętu. Charakter wnętrz mieszkalnych w typie biedermeier cechuje intymność i zaciszność, a także użycie jasnych, zdobionych rysunkami wielobarwnych kwiatów lub pasami tapet. Natomiast okna powinny przesłaniać dekoracyjnie udrapowane story i firanki. Styl biedermeier doda wnętrzu przede wszystkim funkcjonalności, prostoty, elegancji, harmonii, komfortu i przytulności.

Jeżeli szukasz mieszkania lub domu w wyrafinowanym stylu to sprawdź koniecznie Bydgoszcz mieszkania oraz Mieszkania na sprzedaż Białystok.


Zostaw komentarz